Konferans ve Seminerler

Aydın Üniv Konferansı: Türkiye’de Sosyoloji’nin yeri ve Sosyoder’in Misyonu

Aydın Üniversitesi Sosyoloji bölümü’nün davetlisi olarak Dernek Başkanımız Prof. Dr. Sami Şener
Türkiye’de Sosyoloji’nin yeri ve Sosyoder konulu bir konferans verdi.
Bu programla, Üniversite’nin “Dış Paydaşlar ile Ortak Çalışması” çerçevesinde düzenleyeceği etkinlik ile Sosyoloji’nin toplumdaki tanınabilirliğinin arttırılması hedeflenmişti.
Sosyoloji Bölümü başkanı Prof. Dr. Hacı Duran ve diğer bölüm öğretim üyeleri ile öğrencilerin yoğun olarak katıldığı toplantıda Şener: Türkiye’deki sosyolojinin batı’nın bilgi ve sosyal hauatı ile ilgili tecrübelerini aktarmaktan öteye geçmediğini, yerli ve kültürel özelliklerle bağlatılı olmadığını söyleyerek, kendi teori ve metodlarınıza uygun bir sosyoloji anlayışı kurmamız lazım” dedi.
Batı sosyal biliminin, karşılaştığı bağnaz ve teokratik baskılardan dolayı pozitivizme kaydığını ve kavramlarını da bu çerçeveside oluşturduğunu belirten Prof Şener, Türk Sosyolojisi’nin tarih felsefesi ile ortaya çıkan farklı yapısının üzerine yeni şeyler konularak özgün bir sosyoloji anlayışının gerekli olduğunu açıkladı.
Sosyal sistemlerin toplumların inanç , ahlak ve gelenekleriyle oluşan değer sistemleri üzerine kurulduğunu ve sosyolojimizin en büyük değer kaynağı İslam dini ve onun sosyal uygulaması olan fıkıh ilmi ile bağlantı kurması gerektiğini belirtti.
Prof. Sami Şener, konuşmasının ikinci bölümünde Türkiye’de sosyoloji’e yer verilmemesinde rol oynayan faktörleri şöyle özetledi:
. Sosyolojimizin bilimsel olmak yerine bir ideoloji olarak uygulatılması
. Sosyal bilimlerimizin toplumsal gerçeklerimiz ve değerlerimiz üzerine kurulmaması
. Sosyoloji öğrencilerinin
araştırma ve proje gibi pratik çalışmalar yapmadan mezun olmaları
. Türkiye’de Bürokrat ve İş adamlarının sosyolojinin önemimi anlayamadıkları için ona fırsat vermemeleri
. Sosyologların, mesleki rol oynamaları konusundaki örgütlü çabalarının yetersizliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir