Genel, Projeler

“Gençliğe Toplumda Rol Vermek” Projesi

Sosyologlar Derneği’nin

Gençliğe Toplumda Rol Vermek” isimli projesi başarıyla  sona erdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı  Projeler Birimi tarafından kabul edilen “Gençliğe Toplumda Rol Vermek” isimli proje, yedi ay süresince çeşitli eğitim, anket ve proje ödevi yapılarak bitmiş oldu.

İstanbul Üniversitelerinden 40 öğrencinin katıldığı proje, önce projenin amacı ve çerçevesinin belirlenmesi konusunda gençlerin aydınlatılmasıyla başladı.

Arkasından, projeye katılan gençlerin “Toplum rol alma” ile ilgili görüş ve düşüncelerini ortaya koyucu bir görüşme anketi uygulandı. Daha sonra bu anketten elde edilen veriler, proje katılımcı gençler ile paylaşılarak, sosyal projelere olan ilgi ve eğilimin değerlendirmesi  yapıldı.

Projenin eğitim konuları, dört ana başlık altında toplandı ve  katılımcılar ile soru cevaplı aktif bir ortamda gerçekleştirildi.

Projede verilen Eğitimler:

Gençlere Toplumda Rol Alması (Prof.Dr.Sami Şener)

Aile içi iletişim Döngüleri: (Dr.Lale Vurgun)

Takım Çalışması ve Liderlik : Uzman Gürol Seçkin

Gençler Arası iletişim ve Kimlik: Öğr.Görev. Roza Süleymanoğlu Dinçer Projenin ödev bölümünde proje katılımcıları, hayatta toplumda önemli roller almış ve başarıya ulaşmış 3’er kişi ile birebir  görüşme yaparak, bu kişilerin görüşlerini almış ve bu görüşleri değerlendirmişlerdir.

Son olarak projeye katılan gençler, hayatta başarılı olmuş ve üst düzey görevlerde bulunmuş Prof.Dr.Talip Alp’in “başarı hikayesi”ni kendi ağzından dinlemiş ve  hocaya sorular sormuşlardır.

Proje, projeye katılan öğrenci gençlere  Gençlik Spor Bakanlığı ve Sosyoder’in ortaklaşa hazırladığı “Katılım Belgesi” ve hediyelerin verildiği bir tören ile sona ermiştir.

Sosyologlar Derneği bu tür projelere imkanlar ölçüsünde devam edeceğini  duyurmuştur. Katılımcı genç öğrenciler de, yeni projelere katılma isteğini  ifade etmiş ve proje çalışmasının kendileri için yeni ufuklar açtığını belirtmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir