Konferans ve Seminerler

Sosyoder Konferansları

Sosyologlar Derneği’nin yaklaşık dört yıldır farklı mekanlarda yapılan ve
bir yıldır da Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde onbeş günde bir  düzenlenen konferans programları devam ediyor. Cumartesi günleri saat:19.00-21.00 saatleri arasında düzenlenen konferans programına, çoğunluğu sosyal bilimler ve konuları çerçevesinde yapılmakta, zaman zaman da edebiyat, sanat, teknoloji, hukuk gibi. değişik konulara yer verilmektedir. Sosyoder, bu programlarla toplumda kültürlü, kendini yetiştirmiş  ve olaylara bilgi ve bilinç açısından bakabilen insan kitlelerinin çoğalmasına katkı sağlamayı. düşünmektedir. 
Sosyoder’in son program konuğu Mimar Serkan Akın. Mimar Serkan Akın, çeşitli gazete ve yayın organlarında yazdığı mimari ve kültürel yazılarla dikkati çeken bir isim.  Sosyoder konferansında, Mimari’ye önce insanın kainattaki vazifesi olan “imar etme” rolünü açıklayarak başladı.  Bu imar etme rolünün, öncelikle bir aile kurmayı, daha sonra ise ekonomik bir faaliyeti gerektiren faaliyetler dizisini ortaya koyduğunu açıkladı. Böylece mimarinin salt bir sanat, mühendislik ve kuru bir yapılaşmadan uzak bir sosyal çalışma olduğunu ifade etti. 
Akın, mimarinin bir inanç ve kültür meselesi olarak, kendine has bir model ve anlayış içerisinde şekillendiğini ve modern mimarinin, insanı tüketime ve ekonomik darboğaz içine soktuğunu ve  bu durumun toplumda büyük bir  çöküntü ve kargaşaya sebep olduğunu söyledi.  Serdar Akın, Türkiye coğrafyasının  insan yerleşimi bakımından anormal bir şekilde kullanıldığını diyerek bu konuda, iki tane Konya yüz ölçümü alanına Türkiye’deki bütün ailelerin 100 metre karelik tek katlı evlere yerleştirilebileceğini krokilerle gösterdi. Oldukça ilginç geçen bu konuşmanın ardından Sosyoder Başkanı Prof. Dr. Sami Şener, bir teşekkür konuşması yaptı. Mimarinin kültür ve insanın değerleriyle ne ölçüde bağlantılı olduğunu anlatan bir konuşma dinlediklerini ifade eden Şener, “Konuşmasından dolayı Serdar Akın’a teşekkür ediyorum. Fakat, bu açıklamalardan sonra, ne kadar önemli bir mesele ile karşı karşıya kaldığımızı anladık. Artık bundan sonra, bu problemleri nasıl çözebileceğimizi düşünmek durumundayız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir