Konferans ve Seminerler

2. SOSYODER GENÇLİK KONGRESİ

Sosyologlar Derneği’nin  2. Gençlik Kongresi  Konya Necmettin Erbakan  Üniversitesi Rektörlüğü ile işbirliği halinde  Konya’da 1 Aralık  günü  Prof.Dr. Erol Güngör  Kongre Salonu’nda  yapıldı. Toplantıya Türkiye’deki  oniki  Üniversiteden katılım oldu.

Gençlik Kongresi’nin bu yılki konusu, “Gençlik ve Toplumsal Değerler”  alanı idi.

Kongre’nin  Açılış konuşması bölümünde Sosyoder Genel Başkanı Prof. Sami Şener ilk konuşmayı yaptı.  Şener, yaptığı konuşmada  Değerler konusunun hem  toplumsal ilişki ve sistem, hem de sosyal bilimler açısından çok önemli olduğunu ve değerlerin  sosyal hayatta, uygulanmayan fakat konuşulan bir konu olduğuna dikkat çekerek  değerler eğitiminin, sosyal hayatımızın düzeni ve ilmi düşüncenin gelişiminde  araştırmacı ve akademisyenler tarafından yeniden gündeme alınması gerektiğine işaret etti.

Şener, Sosyoder’in, sosyoloji’nin gelişmesi, sosyologların etkinliği,  sosyoloji alanındaki ilmi ve mesleki çalışmalar konusunda en büyük ve en etkin sivil toplum kuruluşu olduğunu  veyaptığı çalışmalar ile Türkiye’de ilklere imza attığını dile getirdi.

Toplantının ikinci açılışkonuşmasını  Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu  yaptı.   Kutlu Konuşmasında, Sosyoder ile böyle   önemli bir konuda işbirliği yapmanın çok faydalı neticeler ortaya konulacağına inandığını söyledi ve  toplantıya Türkiye’nin çeşitli  Üniversitelerinden gelen yoğun katılımdan dolayı memnuniyetini  ifade etti. Kongrenin ülkemize  ve ilim dünyasına  faydalı olmasını diledi.

Açılış konuşmalarının üçüncüsünü, Sosyoder Genel Başkan Yardımcısı Dr. Lale Vurgun yaptı. Vurgun, Sosyoder’in misyonu, hedefleri ve  sosyoloji camiasına yönelik  perspektifini, derneğin altı yıllık dönemi içerisindeki önemli faaliyetlerinden örnekler vererek anlattı.  Sosyoder’in  ülkemizde giderek çok etkin bir konuma ulaştığını ve bu konuda  çeşitli Üniversitelerdeki  öğretim üyesi ve öğrencileri ile güçlü bir birliktelik oluşturduğuna dikkati  çekti.

Kongre’nin Öğlen öncesinde   iki  oturum halinde tebliğler sunuldu. Yüksek Lisans ve Lisans Sosyoloji öğrencelerinden  9 kişi  tebliğlerini sundu. Tebliğler, oldukça  doyurucu ve açıklayıcı bir nitelikteydi.

Öğlen üzeri, yemek  ve dinlenme arası  verildi.

Öğlen arasından sonra,  Necmettin Erbakan Üniversitesi  Türk Halk Müziği  hocalarından Dr. Öğretim Üyesi Soner Algı ve Ekibi tarafından Türk Halk Müziği konserinde çeşitli Türküler sunuldu.

Öğleden sonra, tekrar   8 Tebliği sunumu ile ilgili oturumlara geçildi ve iki  oturum yapılarak, bu oturumlardaki öğrenciler, sunumlarını başarılı bir şekilde  yaptılar.

Tebliğlerin sunumu bittikten sonra,  Sosyoder’in  Hazırladığı   ve Sosyologların  kurumlardaki  insan kaynaklarında görev yapması gerektiği ile ilgili  “Memnun musun ?” isimli  kısa film gösterildi.

Kısa film, toplantıya katılan   katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Film gösterisinden sonra, Kongrenin Akademisyen Değerlendirme Oturumu başladı. Oturumda; Prof.Dr.Sami Şener, Doç.Dr. Şahin Doğan, Dr. Lale Vurgun ve Dr. İslam Can,  Kongrede yapılan sunumlar ve kongrenin gerçekleştirilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundular.  Ayrıca, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğüne ve çalışanlarına; Konya Sosyoder  görevlilerine  çabalarından dolayı  teşekkürler edildi.

Son olarak Kongre’ye katılan ve Oturum Başkanlığı ve  değerlendirmelerde bulunan Akademisyenlere, Tebliğ  Sunan Öğrencilere  ve Toplantıya Katılan öğrencilere  Katılım ve Teşekkür belgeleri dağıtılarak, gelecek yılki  Gençlik Kongresi için  öğrenciler tekrar, davet edildiler.